Souhrn novinek

V březnu se narodil další krásný cyrtodactylus, tentokrát už za 115 dní inkubace, je to opravdu fešák s krásně pravidelnou kresbou:

http://jaona.webgarden.cz/image/16054346

Zadaná jsou také další čtyři malá scinčátka, v dubnu by měla letět do Ostravské zoo, na což jsem patřičně hrdá.

Povedlo se mi nahrát video zpívajícího samečka Cyrtodactylus peguensis, můžete se na něj podívat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=GiLEdMJ02xY

Jelikož se gekonci hezky množí, rozhodla jsem se, že už bych víc miminek asi nezvládla a tak o rok odložím spárování bazilišků, holky už pěkně vyrostly, ale určitě není kam spěchat.

V březnu přibyla do chovu zcela nečekaně Achatina reticulata. Donesla jsem si jí na skrmení pro Cyrtodactyly, ale než jsem se dostal k tomu, dát šnečka sežrat, musela jsem se o něj postarat a jak jsem se tak starala, tak jsem si k němu samozřejmě hned vytvořila vztah, no odolejte těm kukadlům :-), takže šnek dostal svůj domeček a spokojeně si tu roste. Je až neskutečné, jak tyhle potvůrky rostou rychle, člověk se vrátí z víkendu a šnek je 2x větší.  Šneček se moc rád koupe, ale z petryho misky vyrostl snad za jeden den. Je to taky pěkný vybíravka, podstrkuji mu kdeco, vařené brambory, čočku, rajčata, sýr, mrkev, ale on stále tvrdošíně trvá na tom, že bude žrát jen salát. No má ho mít.

V únoru se vylíhlo druhé miminko Cyrtodactylus peguensis, inkubace byla opět jen 120 dní, prcek se má čile k světu.

První čtyři scinčátka už mají skvělý nový domov, bude se jim dařit dobře.

V únoru ukončila zimování Phelsuma nigristriata, nakladla první vajíčko. Také samička Rhacodactylus ciliatus už zahrabala první poklad. Na miminka už je zájemce, tak snad se vajíčkům bude dařit a na konci dubna z nich budou dvě miminka.

K páru Teratolepis fasciata jsem přidala další mnou odchovaný loňský páreček: Je bezva sledovat, jak si všichni rozumí, v domečku leží klidně sameček na samečkovi, žádné hádky, žádné kousání :-).

Phelsumky už jsou přestěhované v terárku po scinkách, nový domov se jim moc líbí:

http://jaona.webgarden.cz/image/15848664

Jako spolunájemníci jim přibyly dvě samičky Phelsuma klemmeri, jelikož skupinka 1,4 už byla bohužel neudržitelná, samice se mezi sebou před snůškou ošklivě napadají. Když jsou bez samce, je to bez problémů, stejnětak s quadriocellatkami vycházejí dobře.

Z malého holanďánka, jak říkám pinstripe Rhacodactylovi, už je pěkný dorostenec a konečně se ukázalo, že se jedná o samce, takže moje dvě osamělé odrostlé holky konečně budou mít ženicha. Ještě si ale chvilku počkají, sameček má zatím 15 gramů, tak musí ještě trochu povyrůst.

Ostatní rhacodactylové přes zimu pěkně nabrali špíčky, chovný sameček má po zimě 50 gramů, chovná samice 51 gramů a dvě nespárované samice 44 a 48gramů. Všichni jsou tedy dobře připraveni na sezónu a mladé samičky mohou být bez obav připuštěny.

 

 

 

Do návodů k chovu jsem u druhů, které odchovávám přidala stručný popis, jak se starám o mladé, snad se Vám budou uvedené informace hodit.

Také je připravené terárko pro Phelsuma quadriocellata, holky už se těší na stěhování z dětského terárka, přecijen už to nejsou žádná prťata :-).

V lednu jsem postavila nové terárko pro tři malá scinčata, která bych si ráda nechala do dalšího chovu a také jedno pro  jejich rodiče. Fotky terárek najdete v sekci terária. Dospělý páreček scinků je z nového domova doslova nadšen, je radost pozorovat, jak scinkové lezou po zadní stěně z kůry, je vidět, že je to jejich přirozený pohyb, jedná se o stromové scinky, kteří rádi šplhají a na zemi se moc nezdržují.

Začátkem ledna se také vylíhlo mé první mláďátko Cyrtodactylus peguensis od páru z Německa, ze kterého mám velkou radost. Inkubace v pokojové teplotě kolem 22° trvala 118 dní. Dříve jsem nalezla informace o inkubační době 150-300 dnů, takže si mimčo pořádně pospíšilo, ale i tak to byla věčnost :-). Snad se prcek dočká sourozenců, inkubuji ještě dalších šest snůšek, některé snůšky měly jedno vejce, jiné dvě. Dvě vejce začala také krátce po nakladení plesnivět, některá jsou nejspíš také neoplozená. No uvidíme, držte nám palce.

V lednu odpočívají všechny phelsumky a rhacoušci, takže další mláďátka budou až někdy koncem jara. Zimní pauzu si konečně udělala i teratolepiska, ta během půl roku nakladla 20 snůšek, takže si to skutečně zaslouží.

Poslední novinka je, že začala kvákat jedna z žabek Phyllobates vittatus, doufám, že druhá zůstaně pěkne potichu :-). Kvákalka je zatím stydlín a nerada se nechává poslouchat, snad se ale otrká a podaří se mi ji nahrát.

Toto jsou poslední novinky v tomto roce a zároveň shrnutí za rok 2009.

Od 24.12.2009 funguje doména http://jaona.cz/ a http://jaona.eu/ .

Pod stromeček jsme se zvířátky dostali dvě nová terárka na strop velké terarijní skříně o rozměrech 30x40x65, do jednoho se nastěhují tři malá scinčata a do druhého jejich rodiče.

V prosinci mi z Holandska přišel můj vysněný rhacodactylus ciliatus forma fullpinstripe, je to zatím malá hubená žížalka, ale bezvadně baští a je aktivní, takže snad brzy povyroste.

Z letošních odchovů si doma nechávám dvě samičky phelsuma quadriocellata, tři samičky teratolepis fasciata a první tři scinčátka.

Za rok 2009 se nám vylíhlo 193 miminek :-) od devíti druhů ještěrů.

Děkuji všem návštěvníkům stránek za projevenou přízeň, doufám, že se Vám tu bude líbit i v příštím roce. Přeji mnoho chovatelských úspěchů do roku 2010.

Opět pro vás mám pár novinek. Začnu zase těmi nejvýznamnějšími.

Největší radost mi udělala první mláďata od scinků Dasia smaragdina. Dvě mláďata se vylíhla 29.10. dopoledne po 55 dnech inkubace. Obě jsou zbarvená po mamince, tj. napůl smaragdoví a napůl hnědí, mají se čile k světu, baští cvrčky a okusují prsty, jako to dělal tatínek, vždyť co kdyby to bylo něco dobrého k jídlu.

Další novinkou je prvorozená phelsuma nigristriata. Je to krásná malá píďalka, brzy by se měla dočkat sourozenců.

Poslední velkou novinkou je nový druh gekona, pořídila jsem si čtyři prcky Saurodactylus brosseti, brzy snad udělám nějaké pěkné fotky.

V nabídce je teď jen pár gekonků, nějací další budou přidáni během listopadu, celkově už se ale inkubátor vyprazdňuje a samičky začínají odpočívat.

Samozřejmě přibyla spousta fotek do jednotlivých fotogalerií, fotky jsou doplňovány téměř denně, přeji příjemnou podívanou ve fotogalerii a odchovech 2009.

Mám pro Vás opět pár velkých novinek, jednou z nich je pořízení velikého baziliškária. Mám už dva roky dva dospělé samce baziliška dlouhonohého, sháněla jsem na výměnu samičku, to se mi nakonec podařilo, ale ouha, zjistila jsem, že už jsem k oběma klukům tolik přilnula, že už nedokážu dát ani jednoho pryč, mám je od miminek a tolik jsem si na ně zvykla, že by to byla opravdu Sophiina volba. Proto jsem se rozhodla, že si raději pořídím ještě dvě miminka a zkusím štěstí znovu, proto jsem pořídila velké baziliškárium pro případné trio, když budu mít štěstí. Baziliškárium je rohové s rozměry podstavy 70x70 a výškou 110cm, přední roh je pak seseknutý, terárium a pozadí mi vyrobil pan Mazuch z firmy teraechis, květiny a dekorace jsem si pak doma udělala sama, fotky najdete v sekci terária.

Další novinkou jsou miminka ještěrky mesalina watsonana, které jsem dostala od kamarádky, protože jsem se do nich u ní zakoukala, jsou to takoví neposední čertíci, pořát něco vymýšlí a poletují po terárku. Úplně paf jsou ale z topného kamínku, kde udělají tučňáka (lehnou si na bříško a nožičky zvrátí nahoru, jako když se tučňák klouže do vody, někdy to vyfotím pro lepší představu) a vydrží se hřát celé hodiny. Jejich fotky najdete ve fotogalerii, mají už svou rubriku.

Aktualizovala jsem také nabídku, k mání jsou moc pěkní rhacoušci, jako obvykle nějaké klemmerky. Přidala jsem i první teratolepisky, těch mám doma už 9, první 3 si nechávám na doplnění skupinky, zatím jsem měla jen páreček, dalších 5 bylo rychle zamluveno, ale budou další, v inkubátoru je ještě 14 vajíček, všechna oplozená. K mání jsou i dva lygoušci, ti už budou dost možná poslední, samičky už jsou staré, vypadají sice ve skvělé kondici, ale už se jim moc nechce klást, což není na škodu, za čtyři roky jsem měla lygoušků až až, takže ráda předám štafetu jinému chovateli :-).

Na závěr snad ještě přibylo spousta fotek ještěrek, nejvíc jich je asi v odchovech 2009, kde je vyfocena většina nových miminek, pak u bazilišků, u scinků, teratolepisek a po pár fotkách i u dalších druhů.

Cyrtodactylus peguensis chirping.mp3  442.37kB
Zde si můžete poslechnout, jak cvrká sameček cyrtodactylus peguensis, někdy se ozve jen jednou za noc, jindy vdrží cvrkat od odpoledne do rána. Dlouho se nechtěl nechat nachytat, poslední dobou ho ale chytil trošku amok a už je mu jedno, kdo se dívá nebo poslouchá.
Začnu hned největší novinou, kterou jsou první vajíčka od čerstvě sestaveného párečku scinků, oběma už je sice přez čtyři roky, ale oba jsou stále ve skvělé kondici. Snad se povedou malí dráčci :-).

Další novinkou je miminko agamky calothes versicolor, které jsem odinkubovala kamarádce. Fotky tohohle senzačního prcka najdete v sekci odchovy 2009. Víc obrázků už bohužel nepřibude, protože mrňousek se přesunul zpět k rodičům. Bude se mi po něm stýskat, ale určitě ho brzy navštívím :-).

Objevilo se samozřejmě také spousta nových fotek, nejvíc jich najdete v sekci odchovy 2009, kde najdete dokumentaci z inkubátoru a odchovny pro mláďata. Další nové obrázky jsou u cyrtodactylů, teratolepisů, dasií. Po jednom novém obrázku je i u goniurosaurů, rhacodactylů, lepidodactylů a p. quadriocellata. Snad se vám obrázky budou líbit :-).

V poslední době jsem často aktualizovala nabídku, teď je k odběru už jen pár miminek, zbytek červnových a červencových miminek se objeví v nabídce asi až v polovině srpna.

První miminko od teratolepisek je už pomalu stará zpráva, teď už se čeká na dalších 14 sourozenečků, snad se všem podaří vykouknout na svět.

Scinkové si rozumí bez problémů, samička se hned naučila také baštit cvrčky z pinzety, tak bych potřebovala tři ruce, abych oba hladovce stačila nakrmit najednou, jinak se o baštu dost nevybíravě dělí. Cvrčky porcuje nejčastěji samička, sameček před ní má pořát trochu respekt, nebo je to možná úcta k něžnému pohlaví? :-)

Samička Goniurosaurus luii se bohužel stále snaží marně, klade krásná velikánská vajíčka, ale jsou bohužel neoplozená, uvidíme, jestli se to spraví.

Novinkou je konečně dobudované terárium pro páreček cyrtodactylus peguensis. Gekonci se včera nastěhovali a teď zvídavě zkoumají nový domeček. Sameček každý večer samičce hlasitě zpívá, jsou to zatím určitě nejhlučnější gekoni, co mám, ale ráda si je poslechnu.

TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one