Souhrn novinek

Většina gekonů už poslušně zahájila zimní odpočinek a tak už v inkubátoru máme jen pár posledních vajíček. Přes zimu obvykle snáší jen lepidky a lygoušci.

Z letošních odchovů si doma zatím nechávám 10 malých teratolepisek, abych měla samičky na další sezónu. Zatím mám také bokem tři povedená ciliátí mláďata, jedno je 200té mládě, o kterém jsem psala minulý měsíc, je to částečný pinstripe.

http://jaona.webgarden.cz/image/17010873

Dalším je zajímavě zbarvený harlekýnek, o kterém jsem se již také zmínila.

http://jaona.webgarden.cz/image/16950408

Poslední je listopadový přírůstek, téměř čistý pinstripe, už teď je to velký fešák.

http://jaona.webgarden.cz/image/17026164

Příští rok bych ráda sestavila ještě jednu skupinku ciliátů a předpokládám, že do ní některé z těchto mláďat zařadím.

Největší říjnovou novinkou je narození dvoustého mláděte, kterým byl zrovna první potomek pinstripe samce ciliáta z holandska. Myslím, že této novinky jste se dost nabažili na titulní straně, takže to nebudu dál rozvádět :-). Narodilo se už i druhé mládě od tohoto samečka, které má s druhou samičkou, toto mládě bohužel nemá žádný pinstriping, je to zatím velmi zajímavě zbarvený harlekýnek.

Samičky některých druhů gekonů už začali zimní pauzu, čekáme tedy poslední mláďata od teratolepisek, klemmerek, poslední snůšky už měli podle zkušeností z minulých let i ciliáti, od kterých se v současnosti inkubuje 14 vajíček a to jak od původního páru, tak od nového tria s pinstripe samcem. Netrpělivě čekám na vylíhnutí každého ciliátího miminka, protože u nich člověk nikdy neví, co mu z vajíčka s překvapením vyleze.

V říjnu jsem udělala několik přestaveb terárií a následně nastalo velké stěhování. Jelikož na konci prázdnin uhynul jeden z mých prvních chovanců, nejméně šestiletý samec Lygodactylus kimhowelli z přírody, sestavila jsem ze zbylých zvířat trio. Do uvolněného terária jsem přidělala bambusové pozadí a přestěhovala sem páreček Phelsuma klemmeri a samičku Phelsuma quadriocellata, tuto kombinaci mám už ozkoušenou ze dřívější doby a mezi samicemi nejsou žádné potíže, se samci obou druhů by to asi mohlo skřípat. Dále tu mají svůj koutek čtyři odrůstající žabičky Phyllobates vittatus, které se tu narodili na jaře. Dále jsem přesunula páreček Goniurosaurů a místo nich se do terária s břidlicovým pozadím nastěhují dvě odchované samičky Cyrtodactylus peguensis, kde budou do jara růst a pak budou připuštěny ke dvěma mým samečkům.

Podařilo se mi také konečně pořídit samce Phelsuma quadriocellata, který bydlí s jednou ze samiček quadriocellaty a dále se dvěma samička Phelsuma klemmeri a jedním jejich mládětem. Toto je opět možné proto, že se ve skupině vyskytuje jen jeden samec, nedoporučuji u těchto druhů kombinovat celé páry, ale vždy jen samice se samcem jednoho z druhů.

Malým riopkám se daří skvěle, nedávno jsme objevili novou kratochvíli, jelikož riopkám velice chutnají čerstvě vylíhlá mláďata achatin, občas dostanou z pinzety nějakou tu ulitku a pak se ozývá už jen chroupání, jak když malé dítě kouše bompar. Dasie si sem tam dají také nějakého šnečka, ale nejsou tak důvěřivé, jako riopky, takže chvíli trvá, než si ulitku z pinzety vezmou.

V pravém panelu naleznete nově anketu, kde bych ráda zjistila, jestli se mi daří uspokojit všechny návštěvníky stránek, co se fotografií týče. Jde mi o to zjistit,  jestli třeba nedávám příliš mnoho fotek ciliátů, ale přitom zapomínám na fotky bazilišků atd. Takže pokud by někdo chtěl víc fotografií určitého druhu nebo tématického okruhu chovaných zvířátek, můžete mi to dát vědět prostřednictvím této ankety.

 

3.10. - PRVNÍ PARTIALPINSTRIPE MLÁDĚ !!!

3.10. - PRVNÍ PARTIALPINSTRIPE MLÁDĚ !!!

Dnes máme hned několik důvodů k obrovské radosti. Narodilo se nám letos již 200 mládě a je to zrovna první potomek pinstripe rhacodactyla z holandska, krásné pinstripe mládě, mám z něj opravdu velikou radost :-).
Největší zářijovou událostí byla jistě burza v Hammu, kterou jsem poprvé navštívila 11.9., na burzu jsem vezla 50 mláďátek gekonů, vše bylo náležitě vyzvednuto a burzu jsem si patřičně užila. Pro teraristu je to skutečně ráj, tolik pokladů na jednom místě :-). Z burzy jsem přidala pár fotek do nového alba:

http://jaona.webgarden.cz/hamm-11-9-2010

Domů jsem si dovezla pouze mládě Tropiocolotes steudneri, jestli mi nevyjde sameček k mým třem holkám. Ikdyž je mládě zhruba třetinové, než samičky, ty ho přijaly bez potíží a skupinka je ještě čilejší než dřív, v teráriu se to vlní prouhatými ocásky, kam se jen člověk podívá :-).

U odchovů se letos kvapem blížíme ke 200 mladých od 10 druhů gekonů. Po delší době se v teráriu objevil zase malý ptychozoonek. Některé druhy už ale letošní sezónu pomalu končí, v inkubátoru už je jen pár posledních vajíček od teratolepisek a saurodactylů. Naopak od rhacodactylů vajíčka přibývají, jelikož už snášejí všechny tři samičky. Vajíčka od letos připuštěných samiček rhacodactylů už se zdají v pořádku a oplozená, tak se těším na první potomstvo od  pinstripe samce "malého holanďánka".

Poslednímu přírůstku do chovu, malým riopám, se daří skvěle. Pěkně rostou a ikdyž jsou povětšinou zahrabané v substrátu, při krmení jsou zcela neohrožené a je velká radost je sledovat. Zvlášť když dvě riopky popadnou do tlamky jednoho cvrčka a začnou s ním běhat po terárko jak dva psi zakousnutí do jedné kosti, z člověka spadne veškerý stres a jen si užívá ty veselé chvíle :-).

Po delší době jsem si do chovu pořídila nový druh, jedná se o scinky Riopa fernandi. V srpnu jsem si dovezla tři krásná miminka od Ivo Apetauera. Scinkové bydlí ve velkém teráriu, které zůstalo prázdné po seznámení skupinky bazilišků Laemanctus longipes. Jedná se o terárium 50x50x70cm, které je pro scinky zatím dost veliké, ale jelikož mají v dospělosti 35-40cm v budoucnu ho bohatě využijí. Mrňata jsou opravdu krásně barevná a ikdyž jsou většinu dne zahrabaná v podkladu, bohatě mi to vynahradí při každém krmení, kdy se nebojácně vydávají na lov a nechají se bez bázně fotit a pozorovat.

Další velkou novinkou je první odchov gekonů Saurodactylus brosetti. V srpnu se vylíhla hned tři miminka v jednom týdnu. Samičky kladou jen jedno vajíčko ve snůšce, takže vím, že má každý dráček jinou maminku. Jsou to maličcí neposedové, vzorně baští čerstvě vylíhlé cvrčky a mají se čile k světu.

Překvapením pro mě byla také první snůška achatin, ani nevím, který ze dvou chovaných druhů je za tu nadílku zodpovědný. Každopádně jsem vykopala asi 100 vajíček, zhruba polovina byla neoplozená a druhá polovina se začala velmi brzy klubat, pak šnečci sbaštili svá vajíčka a pustili se nelítostně do salátu, cukety a květáku. Vzhledem k tomu, že jsem původně měla šnečky na skrmení, ale nikdo už je tak velké, jak jsem si je donesla, nechtěl. Zkusila jsem druhé pokus s novorozeňaty. Nakonec jsem slavila úspěch jen u ochočeného scinka Dasia smaragdina, kterého mám od miminka už asi pět let. Ten bez obav sbaští cokoli z pinzety a tak jsem mu vnutila i šnečka. Scink šnečka nejprve překvapeně vyplivnul, pak se ale nechal přemluvit ještě jednou a tentokrát zjistil, že se jedná o laskominu a za chvíli už loudil další šnečky. U dalších scinků a ani u šnekožravých cyrtodactylů jsem bohužel neměla úspěch a po několika dnech jsem nebohé šneče vytáhla netknuté z terária a vrátila ho k sourozencům.

Teď už se těším na první poprázdninovou pražskou burzu a pak poprvé do Hammu, kam se mnou pojede asi 60 mláďat gekonů.

Největší novinkou je sestavení skupinky bazilišků. Mám dva tříleté samce a dvě rok staré samice. V plánu bylo dát do velkého baziliškária trio, nakonec jsem ale zkusila přidat oba samce a obě samice, zatím je klid, uvidíme, jak se situace vyvine. Mám teď možnost bazilišky celý den sledovat a kontrolovat, tak snad se do sebe samci nepustí a když ano, budu nablízku, abych situaci vyřešila.

Další novinkou je vylíhnutí 15ti agamaek Calotes versicolor. Stejně jako loni jsem inkubovala vajíčka kamarádce Adélce. Vajíčka dorazila v rozinkovém stavu, zcela vyschlá, protože je samice volně poházela po teráriu. Po loňské zkušenosti jsme se ale nevzdali a vajíčka dali do vlhkého lignocelu. Jak jsem očekávala, vajíčka se okamžitě nacucala a nafoukla dokulata. Z 19 vajíček se dvě velmi brzy zkazila, byla neoplozená, další zhruba polovina chytila plíseň, proto jsem je oddělila a umístila na vermikulit, Vajíčka se inkubovala v otevřených nádobách, jelikož potřebují vysokou vlhkost, ale nesmí se zapařit, aby nezačala plesnivět. Po 51 dnech začala vajíčka pouštět vodu a vyfukovat se, do večera vykoukli první čumáčky, mláďatům pak trvalo ještě několik hodin, než se z vajíčka vyprostili. Na průběh líhnutí se můžete podívat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=WBwDBYClBaE

Při teplotě mezi 25-28°se vylíhlo za 52-54 dnů 15 z původních 19ti vajíček, dvě byla neoplozená, dvě mláďata se nadostala z vajíček. Prckové jsou úžasní, velice žraví a vtipní, založím jim vlastní rubriku v sekci fotogalerie.

Také Tropiocolotky se pokouší o potomstvo, bohužel mám ale místo zakoupeného tria pouze tři samice, takže jejich pokusy jsou marné, v galerii je fotka samičky se zbytkem vajíčka. Gekoni často neoplozená vajíčka nebo zbytky skořápek  sežerou, aby doplnili zásoby vápníku.

Novinky mají značné zpoždění kvůli dovolené

Mláďátka se líhnou ostošest, letos už jich na svět přišlo přes 130, s příchodem teplého počasí přírůstků značně přibylo, jak se můžete přesvědčit v tabulce s přírůstky:

http://jaona.webgarden.cz/2010

První novinka, kterou se mohu pochlubit je dnešní nález první oplozené snůšky od nové skupinky ciliátů s pinstripe samečkem z holandska. Skupinka je společně od května, od té doby jsem našla dvě neoplozené snůšky, tato je první oplozená, tak snad bude inkubace probíhat úspěšně.

Jelikož mi tu odrostlo větší množství lepidek a lygoušů (současně jich tu mám skoro 40), zkusila jsem novou metodu odchovu a to společný odchov obou druhů gekonů v teráriích pro mimča o rozměrech 20x30x30, společný chov podobně velikých jedinců se velice osvědčil, lygoušci jsou mezi sebou tolerantnější a lepidkám...těm je prostě všechno jedno, ty jsou spokojené všude :-) ne bezdůvodu se šíří po světě tihle malí osadníci.

Začali se líhnout teratolepisky od obou mých samiček, takže miminka přibývají závratnou rychlostí. V inkubátoru je stále 20-30 vajíček, samičky snášejí neuvěřitelnou rychlostí, tj. dvě vajíčka každých zhruba 10 dnů.

Od cyrtodactylů inkubuji poslední dvě vajíčka, samička si vzala zasloužený odpočinek, sice v trochu divnou roční dobu, ale důležité je, že si odpočine.

Do důchodu se už nejspíš vydala samička Ptychozoon kuhli, od letošního jara postupně přestala klást a teď už si jen užívá krmení z pinzety. Naštěstí je ve výborné kondici, stejně jako sameček, takže si je snad ještě nějaký čas užiju. Samička přivedla během čtyř let na svět 46 mladých.

Goníci se letos opět neúspěšně pokusili o potomstvo, vajíčka jsou bohužel stejně jako loni neoplozená.

Zato Saurodactylové se snaží, seč jim síly stačí. Po pozorném sledování jsem zjistila, že mám ve skupince nejspíš samce a dvě samice, jelikož dva gekony jsem viděla gravidní a nakladená vajíčka jsou oplozená. Určení z vnějších znaků bohužel nejspíš není možné, nikdo zatím nepřišel na spolehlivou metodu, jak od sebe obě pohlaví odlišit. Zatím jsem našla sedm vajec, některá byla už seschlá, některá jsem přesunula do inkubátoru, vajíčka pěkně zrůžověla a některá už tmavnou, tak uvidíme, třeba se nám podaří nějaké pídě.

Dnes bohužel uhynul můj nejstarší chovanec, osmiletá samice Acanthoscurria geniculata, odpočívá na slunné louce v Brdech.
Červnové novinky mají chvilku zpoždění, z důvodů skládání státní závěrečné zkoušky. Zkouška je úspěšně za mnou, tak hurá na novinky z chovu :-).

Na přelomu května a červa začali lézt z vody malé žabičky Phyllobates vittatus, metamorfóza jim trvala zhruba 46dnů, takže si drobci docela pospíšili. Malé žabičky jsou krásné a rostomile malinkaté. Určitě teď přibude víc fotek těhle malých skřítků.

Začátkem května jsem ke dvěma dospělým samicím rhacodactyla přidala pinstripe samce z holandska, sameček byl na holky zpočátku opatrný, teď už je ale prohání jako pán harému, tak snad brzy budou oplozená vajíčka.

Prvního května už vylezli i první letošní rhacoušci od mého původního čtyřletého páru, do konce měsíce to stihla ještě i druhá snůška krásně červených mláďátek.

Po zimní pauze se také začali líhnout teratolepisky.

U cyrtoušků mi ze dvou nejstarších mláďátek roste krásný páreček, který si ještě nechávám do chovu, mláďata jsou cca 3 a 4 měsíce stará, rostou jako z vody.

Poslední novinka se týká stránek, přibyla nová galerie do "výprav za přírodou" a to "naše fauna", kde jsou fotky zvířat, které jsem pořídila v ČR. Do budoucna bych chtěla přidat ještě fotky zvířat nafocené v zahraničí.

V dubnu přibyla do chovu Phelsuma quadriocellata, měl to být sameček, bohužel se ale ukázalo, že se jedná o další samici a s mýma holkama se nesnesla, takže během pár dní putovala do jiného chovu, kde na ní čeká sameček, se kterým si snad padnou do oka.

Ze tří nejstarších scinčat, která jsem si nechávala do chovu, jsou nejspíš samé holky. Obyčejně by chovatel nad samicemi zajásal, u scinků to však neplatí, jelikož se jako na potvoru napadají mezi sebou samice a samci jsou mezi sebou tolerantní (informace z doslechu). Holkám už je skoro půl roku a jednu holčinu už pěkně ustrkovali a kousali jí do tlamky a ocasu, proto se samička přestěhoval k baziliškům. Tento společný chov jsem měla v plánu již delší dobu, ale opatrnost stále vítězila a tak jsem to odkládala. Moje samička byla u bývalého majitele chována právě ve společnosti baziliška Laemanctus longipes, proto jsem věděla, že by to mělo být možné. To se mi potvrdilo a v teráriu vládne klid a pohoda. Uvidíme, jak se budou tvářit zbylé dvě holky, zatím se snášejí. Kdyžtak ale máme v rezervě ještě jedno terárium s bazilišky, kam se jedna z nich může přestěhovat.

Malým cyrtodactylům se pěkně daří, u nejstaršího mláděte bylo již ve dvou měsících stáří možné určit pohlaví, jedná se o samečka.

Žabí sameček Phyllobates vittatus bohužel odchov svých prvních potomků nezvládnu a z 16ti vajíček mu nezbylo ani jedno. Příště se o vajíčka budu muset postarat sama. Místo nich jsme si ale přinesli 5 pulečků téhož druhu od Verunky, výměnou za čtyři malé lygoušky.

Do popisu druhů Goniurosaurus luii, Phelsuma quadriocellata, Ptychozoon kuhli a Rhacodactylus ciliatus přibyl odkaz na obrázek, který Vám pomůže určit u těchto druhů pohlaví. U ostatních druhů je alespoň slovní popis, jak pohlaví určit. Také jsem upřesnila podmínky pro odchov mláďat u druhů, které rozmnožuji.

Na prvního máje se vylíhli první ciliátci. Jedna ze starších samiček už také nakladla neoplozenou snůšku, snad si dorůstající sameček pospíší v růstu, aby se mohl přestěhovat k holkám a řádně se jim věnovat :-).

TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one