S malým zpožděním přináším pár novinek z chovu.

Především se povedl letošní první odchov scinků Riopa fernandi. Riopky mám od loňského léta, takže mají něco málo přes rok a letos jsem od nich tedy ještě nic moc nečekala, zvlášť proto, že jsem do poslední chvíle ani nevěděla, jestli mám samce i samice. U riop se pohlaví určuje velmi těžko. Teď v roce věku si snad konečně troufám říct, že mám skupinu 1,2. Největší rozdíl mezi samcem a samicí je vë tvaru hlavy a krku. Samci mají mohutnější hranatější hlavu se širokým krkem. Samice jsou tělesnou stavbou nepatrně drobnější. Ze snůšky šesti vajec byla dvě vejce neoplozená a ze zbývajících čtyř se vylíhla krásná mláďátka, která začala druhý den lovit, jsou to nenažránci, jako jejich rodiče. Nejvíc času tráví zalezlí pod mechem, rádi se hrabou v substrátu, ale jsou vidět i na povrchu.

Malou změnou v chovu je zrušení jednoho terária s denními gekony. Po šesti spokojeně prožitých letech zemřel sameček Phelsuma nigristriata, před šesti lety jsem ho dostala již dospělého, přesné stáří neznám, takže se dožil pěkného věku. S denními gekony se pomalu loučím, v jejich chovu nadále neplánuji pokračovat. Nechám si jen pár zvířátek  pro radost a samozřejmě všechna stávající zvířátka na dožití. Téměř všichni moji denní gekonci  už jsou v důchodu, lygouškům je přes sedm let, klemmerkám a nigristriátám šest let, jen quadriocellaty jsou mladé. Osiřelá samička P. nigristriata se tedy sestěhovala s dalšími phelsumkami a uvolněné terárko se upravuje na bydlení pro dorůstající samičky Cyrtodactylus peguensis.

U Cyrtodactylů už mám určené dvě samičky, které zůstanou do chovu a postupně určuji i další mláďata. Bohužel jsem si díky čekání na samičky vytvořila slušný přebytek samečků. Určených jich je pět, což není na čtyři samičky nijak moc, ale když dvě zůstávají v chovu, rázem je poměr dost nešikovný.

Letošní rok jsme pěkonali roční počet vylíhnutých mláďat z loňského roku o dva měsíce dřív, blížíme se už ke 300 mláďatům. V letních měsících se líhlo obvykle kolem 40 mláďat, od října už je trošku větší klid a v inkubátoru je už jen pár posledních vajíček.

07.11.2011 13:37:48
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one