Po odsouzeníhodně dlouhé pauze vkládám novinky z chovu, protože říjen si je rozhodně zaslouží. Ač už je letošní sezóna téměř u konce, vylíhlo se u nás nejvíc mláďat za celý rok a listopad už to jistě nepřekoná. Zatímco v letních měsících se líhnulo kolem 30ti mláďat měsíčně, v říjnu to bylo dokonce 40. Navíc se vylíhly dva druhy, které jsem rozmnožila poprvé a to Eurydactylodové a Aeluroscalaboti a také méně odchovávaní bazilišci Laemanctus longipes a scinkové Riopa fernandi. Tramtaradá tímto jsem rozmnožila všechny druhy, které chovám :-).

První eurydactylodové se vylíhli již v září a bylo jich rovnou osm najednou, což je trošku terararistická hádanka, protože mám jen dvě samice a jak známo, každá má může mít ve snůšce pouze dvě vejce. Odpověď je nakonec jednoduchá, dvě mladší snůšky se inkubovaly v chladu v kumbále, zatímco dvě mladší snůšky jsem nenašla a tak se inkubovali v teplém teráriu a starší vajíčka dohnali a tak se vylíhlo osm sourozenců najednou.

Aeluroscalaboti jsou zcela novým přírůstkem, mláďata jsou teprve pár dnů stará. Samičku a samce chovám odděleně, na jaře jsem je na tři dny pustila k sobě, pak měla samička jednu neoplozenou snůšku a další tři oplozené. První snůška se bohužel nejspíš kvůli nízké teplotě 20°nevylíhla, ikdyž ve vajíčkách už byla zcela vyvinutá mláďata. Druhé snůšce jsem trochu přitopila na 24° a to zjevně pomohlo, protože mláďata se po sedmdesáti dnech úspěšně vylíhla.

Vydařily se dvě snůšky bazilišků, v obou bylo po čtyřech vejcích, jedno ale objevila riopa, která s bazilišky obývá terárium, dřív než já, takže se vylíhlo sedm mláďat.

U riop jsem první snůšku nenašla a když jsem vyndavala druhou snůšku, prvních pět vajec bylo špatných, v druhé snůšce bylo deset vajec, z toho se vylíhlo sedm modro červeno černých mláďat.

Dále se líhnou klasicky lepidky, ještě poslední lygodactylové, cyrtodactylové a nekonečné množství rhacodactylů všech barev. Tři chovné skupiny už je opravdu moc na to udat odchovy, ale to mě nezastaví před tím, zase si nevyhlídnout pár krásných mláďat, která bych si ráda nechala, takže příští rok nejspíš zrušíme ložnici, aby měli malí rhacodactylové kde bydlet. Vylíhly se také poslední teratolepisky a jeden goniurosaurus. Dobře se letos daří i maličkým Tropiocolotům, kterých je teď v teráriu skoro dvacet, mláďata se líhnou v teráriu, kde mohou vyrůstat s rodiči, kteří je nenapadají. Je to pěkné hemžení. Dobře se daří i Saurodactylové, kde mám ale jen jednu samičku, takže tam není takový rej. Z loňského roku jsem si nechala dvě mláďata, určit je je ale nadlidský výkon a také se bojím, jak je stará skupina přijme, protože loni bylo seznamování dvou skupin hotový horor.

Z podzimního Hammu jsem dovezla nepříbuzné měsíc staré mládě cyrtodactyla po rodičích z přírody, je to samec, takže ho příští rok dám ke svým dvěma dvouletým samicím. Chystáme se také na zimní burzu v Hammu, ale plány na nové zvířata zatím nejsou, pokaždé se ale něco pěkného najde, tak uvidíme, co to bude tentokrát.

03.11.2012 13:34:09
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one