Po delší době jsem si do chovu pořídila nový druh, jedná se o scinky Riopa fernandi. V srpnu jsem si dovezla tři krásná miminka od Ivo Apetauera. Scinkové bydlí ve velkém teráriu, které zůstalo prázdné po seznámení skupinky bazilišků Laemanctus longipes. Jedná se o terárium 50x50x70cm, které je pro scinky zatím dost veliké, ale jelikož mají v dospělosti 35-40cm v budoucnu ho bohatě využijí. Mrňata jsou opravdu krásně barevná a ikdyž jsou většinu dne zahrabaná v podkladu, bohatě mi to vynahradí při každém krmení, kdy se nebojácně vydávají na lov a nechají se bez bázně fotit a pozorovat.

Další velkou novinkou je první odchov gekonů Saurodactylus brosetti. V srpnu se vylíhla hned tři miminka v jednom týdnu. Samičky kladou jen jedno vajíčko ve snůšce, takže vím, že má každý dráček jinou maminku. Jsou to maličcí neposedové, vzorně baští čerstvě vylíhlé cvrčky a mají se čile k světu.

Překvapením pro mě byla také první snůška achatin, ani nevím, který ze dvou chovaných druhů je za tu nadílku zodpovědný. Každopádně jsem vykopala asi 100 vajíček, zhruba polovina byla neoplozená a druhá polovina se začala velmi brzy klubat, pak šnečci sbaštili svá vajíčka a pustili se nelítostně do salátu, cukety a květáku. Vzhledem k tomu, že jsem původně měla šnečky na skrmení, ale nikdo už je tak velké, jak jsem si je donesla, nechtěl. Zkusila jsem druhé pokus s novorozeňaty. Nakonec jsem slavila úspěch jen u ochočeného scinka Dasia smaragdina, kterého mám od miminka už asi pět let. Ten bez obav sbaští cokoli z pinzety a tak jsem mu vnutila i šnečka. Scink šnečka nejprve překvapeně vyplivnul, pak se ale nechal přemluvit ještě jednou a tentokrát zjistil, že se jedná o laskominu a za chvíli už loudil další šnečky. U dalších scinků a ani u šnekožravých cyrtodactylů jsem bohužel neměla úspěch a po několika dnech jsem nebohé šneče vytáhla netknuté z terária a vrátila ho k sourozencům.

Teď už se těším na první poprázdninovou pražskou burzu a pak poprvé do Hammu, kam se mnou pojede asi 60 mláďat gekonů.

02.09.2010 13:25:00
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one