Ráda bych se na začátku nového roku ohlédla za rokem minulým a shrnula události z našeho chovu. Nejprve trocha oblíbené statistiky :-). V roce 2011 se u nás vylíhlo přes 300 mláďat, nakonec to vůbec nebylo s odřenýma ušima, vylíhlo se dokonce 309 mláďátek od 15ti druhů ještěrů a jednoho druhu žabek. Nejvíc se vylíhlo gekonků Teratolepis fasciata, Lepidodactylus lugubris, Lygodactylus kimhowelli a Rhacodactylus ciliatus. Snažili se i Dasia smaragdina, Tropiocolotes steudneri a Cyrtodactylus peguensis, Phelsuma quadriocellata a Laemanctus longipes, zvlášť pokud se počet mláďat přepočte na samici.

Posledními mláďaty v roce 2011 byla klasicky jedna lepidka a jeden lygodactylus, těžko říct, kdo to stihnul první nebo poslední. V roce 2011 jsme rozmnožili nově několik druhů, byli to bazilišci Laemanctus longipes, scinkové Riopa fernandi, gekonci Tropiocolotes steudneri, gekončíci Goniurosaurus luii a žabky Phyllobates vittatus.

Do nového roku jsme mohli uvítat už i první letošní přírůstek z posledního vajíčka loňské sezóny, jedná se o mládě Rhacodactylus ciliatus. Kdo se už ztratil ve všech těch první, poslední, letošní a loňský, nezoufejte, tímto statistika končí :-).

V tomto roce už s námi bohužel některá zvířátka nejsou. Z dlouholetých chovanců jsme se rozloučili například se samičkou Ptychozoon kuhli, samečkem Phelsuma nigristriata, první samičkou Teratolepis fasciata a jednou ze samiček Phelsuma klemmeri. Z uvedených druhů u nás dožívají ovdovělá samička Phelsuma nigristriata a samec Ptychozoon kuhli, chov těchto druhů již nebudu obnovovat, proto se u nich v budoucnu již bohužel nesetkáte s odchovy.

Jako obvykle nám nějaká zvířátka do chovu také přibyla. Na začátku roku to byl sameček Aeluroscalabotes felinus od Jardy Forejta, páreček Eurydactylodes agricolae od Denisy Staníkové a samička Aeluroscalabotes felinus od kamaráda Honzy. V polovině roku skupinka 3,1 Saurodactylus brosetti od kamaráda Charlieho. Koncem roku pak přibyla samička Rhacodactylus ciliatus z burzy v Hammu, nepříbuzný sameček Teratolepis fasciata a nepříbuzná samička Eurydactylodes agricolae od Honzy.

Klasicky jsem si nechala i nějaká mláďata z vlastního odchovu. Letos to jsou dvě samičky Cyrtodactylus peguensis, na které už čeká loňský sameček. Dále pinstripe samičku Rhacodactylus ciliatus, která se na jaře připojí k loňskému pinstripe samečkovi spolu se samicí z Hammu. Dále u nás zůstává jedna mladá samička Tropiocolotes steudneri, která vyrůstá v teráriu spolu se zbytkem tropiocolotí rodinky, původní samičky jsou už sedm let staré, proto se raději pojistíme novou generací. Zatím jsou doma i dvě odchovaná mláďata Saurodactylus brosetti. Po spojení zbytků mé a Charlieho chovné skupiny mám nejspíš v chovu 3,1 a doufám tedy v nějaké samičky na doplnění. Nechávám si také jedno malé bazilišče, které si při útěku z chovné nádrže zlomilo ocas, ten se po pár dnech ulomil. Mláděti dorůstá docela pěkný regenerát a má se čile k světu. Pokud to bude samička, zůstane u nás s ostatními bazilišky, pokud to bude sameček, půjde ke kamarádce, která má dvě samičky.

Doufám, že se v tomto roce podaří opět rozmnožit Riopy, Laemancty, Tropiocoloty a Goniurosaury a samozřejmě i ostatní stálé druhy. Z nových druhů bych letos ráda rozmnožila Aeluroscalaboty a Eurydactylody, samičky by měly být na jaře dost staré k připuštění.

Na závěr děkuji Vám všem, návštěvníkům, za Vaši přízeň a doufám, že se k nám, budete vracet i v nastávajím roce :-). Hodně chovatelských úspěchů a radosti s Vašimi chovanci v roce 2012 přeje Jaona se zvířátky.

 

 

02.01.2012 14:08:54
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one