Doufám, že všechny po měsíci potěší šťastné pokračování příběhu malých bazilišků :-). Všechna mláďátka už pěkně baští a mají se k světu, ale byl to s nimi boj. První dva týdny nechtěli žrát a to ani z pinzety ani z nabízené krabičky, byli ale pořát aktivní. Po čtrnácti dnech jsem začala prcky krmit částečně násilím, ač to jinak zásadně nedělám. Po porosení bazilišci začínají "mlaskat", jak nějaké mládě otevřelo tlamičku, dostalo do ní cvrčka. Intenzivně jsem mláďata cpala asi týden a měla jsem starost, abych tím ještě nezabrzdila jejich chuť k lovu, naštěstí mě prckové po týdnu mile překvapili a ze dne na den začali z připravené průhledné krabičky baštit sami. Teď už se cpou jak nezavření.

Další novinky bohužel nejsou tak veselé. Skupinka saurodactylů si bohužel vůbec nerozumí, všechny zvířata se okusují, situace se sice možná maličko lepší, ale k idylce na kterou jsem mezi těmito mírnými gekony byla zvyklá, to má daleko. Bohužel se nedaří ani jejich potomkům, hodně vajíček se zkazilo a mláďata, které se vylíhla, ač se zdála zdravá, krátce po vylíhnutí uhynula. Podobně to vypadá s tropiocoloty, kde bude příčina neúspěchu nejspíš v nízké inkubační teplotě, jediné životaschopné mládě se vylíhlo v teráriu při vyšší teplotě, má se čile k světu, nedávno jsem ho přidala zpět k rodičům do terária, protože jsem s tím udělala dobrou zkušenost loni, kdy jsem přidala k samicím tenkrát asi měsíc staré mládě, budoucího samečka.

V inkubátoru jsou ještě dvě snůšky od bazilišků, v každé jsou čtyři vajíčka. Nakladla je jedna ze samiček, druhá samička letos nic nesnesla. Inkubují se také vajíčka od scinků (Dasia smaragdina). Stále drží jedno vajíčko o gekončíků(Goniurosaurus luii). Dále snáší samička Cyrtodactylus peguensis, letos mají cyrtouši mnohem větší úspěch, jednak jsou všechna vajíčka oplozená a mláďatům se dobře daří, letos se vylíhlo už sedm mláďat a v inkubátoru je dalších sedm vajíček. Stéle snáší také rhacodactylové, teratolepisky, tropiocoloti, lepidky a sem tam najdu vajíčko i u klemmerek a lygodactylů, těch už ale ubývá. Jak lygouši tak klemmerky už jsou zasloužilá letitá zvířátka, kde už nečekám velké odchovy, šesti a sedmiletá zvířátka už si spíš užívají zasloužený důchod.

 

01.09.2011 22:12:34
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one