Květen byl pro zvířátka plodný měsíc, inkubátor je plný vajíček. Největší radost mám z první snůšky od bazilišků (Laemanctus longipes). Jedna ze samic nakladla začátkem měsíce snůšku pěti vajec. Zatím se zdá, že se vyvíjejí zdárně. Po nakladení byla vajíčka čistě bílá, každé na sobě mělo světlounkou růžovou skvrnku, během týdne vajíčka ztmavla, barva se těžko popisuje, možná jakási hnědožlutá. Nejvíc se aktuálně činí asi Tropiocoloti, samičky už jsou dost staré, mám je už šestý rok, ale mladému samečkovi, kterého jsem si pořídila vloni na podzim se holky evidentně líbí, nakladli už deset vajíček, což je dost, na to, že kladou vajíčka nejspíš po jednom (tím si zatím nejsem úplně jistá, ale vajíčka nacházím po jednom). Začali klást i další drobouncí gekoni Saurodactylus brosetti. Koncem měsíce se vylíhli letošní první teratolepisky, v inkubátoru je další asi 20 vajíček a to jsem letos připustila zatím jen dvě samičky, další dvě nechávám ještě dorůst a další dvě jsou již příliš staré, takže je letos už připouštět nebudu.
U scinků (Dasia smaragdina) to vypadá konečně na malý odpočinek, v inkubátoru je poslední vajíčko, ale odrůstá tu šest mláďat, takže stýskat se mi po prccích nebude. U mladšího páru scinků se stala smutná nepříjemnost, jelikož jsem nenašla jedno vajíčko, mládě se vylíhlo v teráriu a rodiče ho okamžitě napadli, mládě bohužel nepřežilo.

Pulečci od Phyllobatek se vyvíjejí dobře, metamorfózu mají ale ještě před sebou, je to běh na dlouhou trať.

Novinky musím bohužel zakončit smutnou událostí, po šesti letech nás opustil jeden z mých nejstarších chovanců, šestiletá samička Ptychozoon kuhli. Ačkoli jsem to už trochu čekala, protože samička loni přestala klást, zdála se ale v dobré kondici, stejně je mi samičky moc líto, byla jedním z mých nejoblíbenějších gekonů. Byla také náležitě rozmazlená, každý večer čekala na svém místě na přilepšení z pinzety. Když se dva večery za sebou neukázala, bylo jasné, že je zle. Zůstalo po ní poslední roztomilé mláďátko. Samce vdovce nejspíš přestěhuji do menšího terária a nechám ho dožít. Samičku by mohl o nějaký rok přežít, jak je to běžné i u jiných gekonů, jelikož samečci nejsou tolik namáhání snůškami.

01.06.2011 10:47:06
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one