V dubnu přibyla do chovu Phelsuma quadriocellata, měl to být sameček, bohužel se ale ukázalo, že se jedná o další samici a s mýma holkama se nesnesla, takže během pár dní putovala do jiného chovu, kde na ní čeká sameček, se kterým si snad padnou do oka.

Ze tří nejstarších scinčat, která jsem si nechávala do chovu, jsou nejspíš samé holky. Obyčejně by chovatel nad samicemi zajásal, u scinků to však neplatí, jelikož se jako na potvoru napadají mezi sebou samice a samci jsou mezi sebou tolerantní (informace z doslechu). Holkám už je skoro půl roku a jednu holčinu už pěkně ustrkovali a kousali jí do tlamky a ocasu, proto se samička přestěhoval k baziliškům. Tento společný chov jsem měla v plánu již delší dobu, ale opatrnost stále vítězila a tak jsem to odkládala. Moje samička byla u bývalého majitele chována právě ve společnosti baziliška Laemanctus longipes, proto jsem věděla, že by to mělo být možné. To se mi potvrdilo a v teráriu vládne klid a pohoda. Uvidíme, jak se budou tvářit zbylé dvě holky, zatím se snášejí. Kdyžtak ale máme v rezervě ještě jedno terárium s bazilišky, kam se jedna z nich může přestěhovat.

Malým cyrtodactylům se pěkně daří, u nejstaršího mláděte bylo již ve dvou měsících stáří možné určit pohlaví, jedná se o samečka.

Žabí sameček Phyllobates vittatus bohužel odchov svých prvních potomků nezvládnu a z 16ti vajíček mu nezbylo ani jedno. Příště se o vajíčka budu muset postarat sama. Místo nich jsme si ale přinesli 5 pulečků téhož druhu od Verunky, výměnou za čtyři malé lygoušky.

Do popisu druhů Goniurosaurus luii, Phelsuma quadriocellata, Ptychozoon kuhli a Rhacodactylus ciliatus přibyl odkaz na obrázek, který Vám pomůže určit u těchto druhů pohlaví. U ostatních druhů je alespoň slovní popis, jak pohlaví určit. Také jsem upřesnila podmínky pro odchov mláďat u druhů, které rozmnožuji.

Na prvního máje se vylíhli první ciliátci. Jedna ze starších samiček už také nakladla neoplozenou snůšku, snad si dorůstající sameček pospíší v růstu, aby se mohl přestěhovat k holkám a řádně se jim věnovat :-).

03.05.2010 10:41:20
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one