Březen byl v našich terárkách měsícem zpěvu. Nejznámějším a nejvýraznějším zpěvákem je jistě sameček Cyrtodactylus peguensis, který ke svému výraznému pískání přidal ještě jemné broukání pro samičku, se kterou bydlí druhý měsíc, výsledkem námluv jsou už dvě snůšky.

Nováčkem zpěváčkem je sameček Tropiocolotes steudneri, toho jsem si dovezla, ještě jako mládě, z podzimní výstavy v Hammu. Nedávno se z terária začalo ozývat tiché pískání, kterým mladý sameček vábí tři samičky, se kterými bydlí. Samičky jsou řádně kulaté, tak uvidíme, jestli se dočkáme i nějakého vajíčka.

Dalším zpěvákem je sameček žabky Phyllobates vittatus, ke kterému se nedávno přidal jeden z mladých samečků ze skupinky čtyř mladých žabek z loňského roku. Uvidíme, zda bude samečků víc.

Mladí Eurydactylodové rostou jako z vody, ve čtyřech měsících mají už 9cm z celkových 10ti a podle pórů se zatím zdá, že by se mohlo jednat o páreček. Nedávno jsem jim v krabičce vyměnila ubrousky za skutečný substrát (lignocel posypaný drcenou kůrou) a obě zvířátka výrazně ztmavla.

Také mladé samičce Aeluroscalabotes felinus se, jak se zdá, daří dobře. Překvapila mě svým apetitem. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice plachý druh, nečekala jsem, že kdy uvidím, jak tento gekon loví. Samička mě ale hned týden po příjezdu překvapila, když se okamžitě vrhla po nabídnutých cvrčcích a tři hned spořádala. Tito gekoni tedy nejsou žádní velcí lovci, ale samička byla překvapivě se svými úspornými loveckými pohyby docela úspěšná.

V inkubátoru už je spousta vajíček. Nejvíc se snaží rhacodactylové, každá ze tří samiček už snesla tři snůšky, takže už se brzy budou klubat první mláďata. Snaží se i scinkové, lygouši a po zimní přestávce i lepidky. První snůšku jsem, po krátkém týdenním připuštění dvou nejstarších samiček Teratolepis fasciata, našla i zde. Největší radost mám ale ze dvou snůšek od cyrtodactylů.

Všechny dobré zprávy bohužel musím tentokrát doprovodit i jednou smutnou zprávou. Mladá samička Cyrtodactylus peguensis, která měla mít na začátku června rok a měla být připuštěna k samečkovi, zadržela neoplozenou snůšku a pošla, což je mi velmi líto, protože tento druh je můj nejoblíbenější.

01.04.2011 18:37:55
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one