Na začátku nového roku si opět dovolím malé ohlédnutí za uplynulým rokem 2010.

Od prosince 2010 funguje už jen doména http://jaona.cz/ , doménu http://jaona.eu/  jsme letos neobnovovali, takže bohužel nebude fungovat.

Zvířátka letos dostala k Vánocům sprchu, tedy automatické rosení do velkého terária pro bazilišky a dále větší odchovné boxy pro rhacodactyly, jelikož teď máme 3x víc těchto mláďat (je jich tedy každý měsíc až 6) a je možné odchovávat je společně, tak mají pěkné bydleníčko v boxech 30x25x40. 

V letošním roce mi do chovu přibyli od kamarádky Verči žabičky Phyllobates vittatus, které jsem si odchovala už od maličkých pulečků. Mému vlastnímu páru Phyllobatek se totiž odchov stále nedaří, vajíčka snášejí pravidelně, ale všechny snůšky se bohužel velice brzy zkazí a to ať se o ně stará sameček, nebo já.

Dalším přírůstkem do chovu byly dvě samice Phelsuma quadriocellata, mělo se jednat o samce. První samici jsem kvůli chybnému určení vrátila, ale druhou už jsem si nechala. Nakonec se mi podařilo na třetí pokus pořídit i samečka.

Velkou radost mám z pořízení nového druhu scinků Riopa fernandi od pana Apetauera. Jsou to úžasná čiperná zvířátka, která rostou jako z vody a pomáhají mi redukovat počet narozených malých achatinek, kterých se letos vylíhlo přes 100ks. I když jsou mí chovní šnečci ještě mladincí, prvního jsem si přinesla v březnu a to byl veliký jako nehet na malíčku, dnes je z něj 15ti centimetrový obr. Achatin mám doma pět, mělo se jednat o tři reticulaty a dvě immaculaty, ale nakonec je to jen jedna retka a čtyři immaculaty, které se dále množí.

Z burzy v Hammu jsem si dovezla jednoho prcka Tropiocolotes steudneri, jelikož moje tři samičky by rády partnera. Mládě mezi sebe bez problémů přijali, ale zda se jedná o samečka zatím stále není jasné.

Posledním přírůstkem do chovu je mládě Teratolepis fasciata ze Španělského chovu, kterého mi ochotně vyměnil pan Janda, abych oživila krev v mé chovné skupince.

Letos jsem si nechala větší množství vlastních odchovů, jedná se o čtyři gekony Cyrtodactylus peguensis, dvě samičky, samečka a jedno hendikepované mládě. Hendikepované mládě má nejspíš problémy s motorikou, jelikož pěkně žere, roste, ale není schopné samo si ulovit cvrčka, takže každý večer krmíme z pinzety. Cyrtoušek už je skoro dospělé velikosti, žije si spokojeně ve svém boxíku, nebude ovšem nikdy zařazen do chovu. Dále si nechávám jednu Phelsumu klemmeri, která vyrůstá s odstavenými samičkami. Dále si doma nechávám čtyři mladé samičky Teratolepis fasciata. Nakonec mám doma ještě dva malé Rhacoušky, jednoho pinstripe a jednoho zajímavého harlekýnka, budou základem pro mou třetí skupinku rhacodactylů, kterou bych chtěla příští rok založit.

Letos se vylíhlo 255 mláďat od desíti druhů ještěrů, nejvíc se vylíhlo Lepidodactylů, Lygodactylů a Teratolepisek, dále také Rhacodactylů a scinků Dasia smaragdina, měli jsme také pár Phelsumek klemmeri a nigristriata a Ptychozoonů, nově se rozmnožili také Cyrtodactylové a Saurodactylové. O pár neoplozených vajíček se pokusili, stejně jako loni, Goniurosauři. Ostatní druhy byly zatím nespárované nebo příliš mladé.

Děkuji všem návštěvníkům stránek za přízeň, kterou jste mi věnovali v letošním roce a doufám, že se Vám tu bude líbit i v roce příštím. Přeji mnoho chovatelských úspěchů a radosti s Vašimi chovanci do roku 2011.

01.01.2011 20:34:10
jaona
TOPlist
Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2008-2015 Kristýna Šifnerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one